ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

Böbrek Taşı Tedavi Seçenekleri

Böbrek taşları çoğunlukla, 2-4 hafta arasında kendiliğinden düşer. Bundan dolayı doktorunuz günde 2-3 litre su içmenizi ve ağrı kesici almanızı önerebilir. Ağrıyı hafifletmek için antispazmodik ilaçlar, enfeksiyon mevcutsa, idrar kültürü yapılarak uygun antibiyotik tedavisi verilir. Kendiliğinden düşmeyen ve hastada şikayetlere neden olan taşlar farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

  • ESWL (taş kırma): Böbrek içindeki taş düşürülemeyecek kadar büyükse ve idrar kanalının üst kısmında yerleşmişse taş kırma yöntemi (ESWL) uygulanabilir. Bu işlem taş üzerine dışarıdan yönlendirilen ses dalgaları ile yapılır. İşlem sonrasında kırılarak dökülen taş parçacıklarına bağlı idrarda yanma, idrarda kanama görülebilir. Taşıdığı riskler nedeniyle gebelerde, kanama bozukluğu olan ya da kan inceltici ilaçlar kullanan hastalarda, idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda, karın içi damarlarda anevrizma tespit edilen hastalarda ve omurga eğriliği bulunan hastalara uygulanmaz.
  • Üreterorenoskopi (kapalı böbrek kanal taşı ameliyatı): Bu yöntem bir kapalı ameliyat tekniğidir ve genel anestezi altında yapılır. Eğer böbrek kanalında bulunan taş ESWL işlemi için uygun boyut ve yerleşimde değilse özel kameralı ekipmanlarla idrar kanalından girilerek taş kırılır ve çıkarılır. Gerekli durumlarda böbrekten mesaneye doğru olan idrar akımının devamlılığını sağlanmak ve düşen taş parçalarının yeniden böbrek kanalını tıkamasını önlemek için böbrek ile mesane arasında kateter yerleştirilebilir. Bu kateter 2-4 hafta sonra kapalı yöntemle idrar kanalından girilerek çıkarılır.

  • PCNL (kapalı böbrek taşı ameliyatı): Bu yöntem bir kapalı ameliyat tekniğidir ve iki santimetreden büyük ya da ESWL tedavisi ile kırılamayan taşlarda uygulanmaktadır. İşleme genel anestezi altında bel bölgesine açılan yaklaşık bir santimetre civarında bir kesi ile başlanır. Kesinin ardından özel ekipmanlar ile skopi ismi verilen röntgen cihazı yardımıyla böbreğe uzanan bir kanal oluşturulur. Oluşturulan bu kanal yardımıyla kameralı ekipmanlar ile böbreğin içerisine girilerek taşlar pnömatik, ultrasonik ya da lazer taş kırıcılar kullanılarak kırılır ve dışarı çıkarılır. Kamera yardımı ile alınan görüntü ekrana verilmektedir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, operasyonu buradan takip eder. Operasyon bitiminde 2-5 gün süreyle idrarın belirli bir süre için dışarı çıkarılmasını sağlayan bir kateter yerleştirilir. Bu yöntemde kesi çok küçük olduğu için hasta kendisini çok daha çabuk toparlar ve bu sayede hastaneden daha kısa sürede taburcu olarak günlük yaşamına daha hızlı döner.

  • Mini perc  (mini kapalı böbrek taşı ameliyatı): Kapalı böbrek taşı ameliyatının daha küçük ekipmanlarla yapılan tekniğidir. Cilt kesisi yaklaşık yarım santimetre civarındadır. 1,5-2cm arasındaki böbrek taşlarında tercih edilir.
  • Ultramini perc ( ultramini kapalı böbrek taşı ameliyatı): 1-1,5cm arasındaki böbrek taşlarında tercih edilen kapalı böbrek taşı ameliyatıdır. Cilt kesisi yaklaşık 3-4mm kadardır. Genellikle çocuklarda olan böbrek taşı için yapılmaktadır.
  • MicroPerc (mikro kapalı böbrek ameliyatı): Bu yöntem kapalı böbrek ameliyatı tekniğinin en küçük özel ekipmanlarla yapılan şeklidir. PCNL tekniğinin çok daha küçük kesi ve küçük ekipmanlarla yapılan şeklidir. Cilt kesisi yaklaşık 2 milimetredir. Böbreğe bir kalem ucu kadar delikten yapılan bir ameliyattır. 2 santimetreden küçük böbrek taşlarında ve böbrek taşı olan çocuk hastalarında uygulanmaktadır. 
Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız