ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma, istemsiz olarak uygunsuz yerde ve zamanda mesane kontrolünün sağlanamamasına bağlı olarak idrarın kontrol dışı kaçırılması olayı olarak tanımlanmaktadır. İdrar kaçırma sosyal, fiziksel, psikolojik ve hijyenik sorunlara yol açmaktadır. İdrar kaçırma sıklığının kadınlarda yaşa bağlı olarak yüzde 17 ile 45 arasında değişmesi bu konunun önemli bir sorun olduğunu göstermektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sıklığı da doğru orantılı olarak artma göstermektedir.

İdrar kaçırma problemi olan kadınların büyük kısmı utanma ya da sosyal etiketlenme korkusu ile uzman bir hekime gidememekte; idrar kaçırmayı yaşlanmanın ya da kadın olmanın doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olarak düşünmektedir.

İdrar kaçırmanın birçok boyutu ile kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu problemin Fiziksel boyutu, hareket özgürlüğünün kısıtlanması, kendine bakamama; Duygusal boyutu, depresyon, anksiyete, yılgınlık, kendine güven ve öz saygı kaybına; Sosyal boyutu, sosyal ilişkilere girememe, gezmeye ya da eğlenceye çıkamama, özel yakınlaşma yaşayamamaya yol açmaktadır. Bu sorunun çözümü uygun teşhis ve tedavilerle mümkündür ve yüzde 90’lara kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır. Özellikle hastaların büyük kısmında basit davranış değişiklikleri ve bazı ilaç tedavileri ile çözüm mümkündür.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız