ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

İdrar Kaçırma Tedavileri

Davranış tedavileri: Hastanın hayatındaki bazı davranışları değiştirmek şeklinde uygulanır. Özellikle mesane egzersizleri, zamanlı idrara gitme ve sıvı alımının düzenlenmesini kapsar. Hasta ile detaylı konuşulduktan sonra idrar kaçırma tipine göre davranış değişiklikleri önerilir. Hastaların büyük çoğunluğu yüksek oranda fayda sağlar.

 

Egzersiz uygulaması: Stres tip idrar kaçırma nedeni olan güçsüz pelvik taban kaslarını güçlendirecek Kegel denilen egzersizlerin uygulanması özellikle genç hastalarda başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Kegel egzersizlerinin doktor tarafından öğretilmesi başarısını artırmaktadır.

 

Elektrik stimülasyonu: Pelvik tabanının elektrik stimulasyonu ile güçlendirilmesi ve pelvik kas gücünün artırılmasını amaçlar. Seçilmiş hastalarda uygulanabilir.

 

İlaç tedavileri: Sıkışma tip idrar kaçırmasının tedavisinde başlıca antikolinerjikler olmak üzeri kaçırma tipine göre ilaç seçenekleri mevcuttur. Günümüzde idrar kaçırmalarının çoğunluğunu cerrahi uygulamaya gerek olmadan yukarıda bahsedilen seçeneklerle tedavi edebilmekteyiz.

 

Cerrahi tedaviler: İdrar kaçırmanın altında cerrahi olarak düzeltilebilecek neden varlığında uygulanır. Günümüzde cerrahi teknikler oldukça gelişmiş ve kolay uygulanabilir duruma gelmiştir. Özellikle stress tip idrar kaçırmasında karından ve vajinadan uygulanan ameliyatlar mevcuttur. Genellikle idrar çıkış kanalına destek amaçlı askı ameliyatları (TOT,Mini-sling, TVT) günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Başarı oranları ve uygulanma kolaylıkları yönünden avantajları mevcuttur. Bu popüler ameliyatlar 15 dakikalık operasyon süresi ile vajinadan yapılan küçük bir kesi ile uygulanabilmekte ve hasta ertesi gün evine sağlıklı olarak gidebilmektedir. 

 

Sonuç olarak idrar kaçırma problemi yaşam kalitesi anlamında ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Öncelikle idrar kaçırma tipinin belirlenmesi, hastaya hangi tedavinin faydalı olacağı konusunda atılması gereken ilk adımdır. Hasta, idrar kaçırma şikayetinden, idrar kaçırma tipine göre kendine uygun tedavileri uygulanarak %90 oranında kurtulabilmektedir.

 

Kadınların yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyen idrar kaçırma şikayetlerinin tedavisi olduğunu bilmesi ve üroloğa başvurması gerekmektedir.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız