ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres tip idrar kaçırma: Öksürme, hapşırma, ani ayağa kalkma, yürüme sırasında istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanır. Genellikle nedeni mesane dediğimiz idrar torbasını ve çıkış kanalını alttan destekleyen pelvik taban kaslarının güçsüzlüğüne bağlı görülür. Yaşlılık, doğumlar ve kilo fazlalığı olan kişilerde daha sık izlenir.

 

Sıkışma tip idrar kaçırma:  Aniden idrarın gelmesi ve tuvalete yetişemeden istemsiz kaçırma tipidir. Mesanenin aşırı aktif çalışmasından kaynaklanır. Hastaların gündüz ve gece sık idrara gitme şikayetleri olur. Özellikle idrarını zamanında çok tutan hastaların ileriki yaşlarında, diyabet gibi metabolik bazı hastalıklarda ve yaşlılıkta görülen alzaimer gibi bazı hastalıklarda görülme sıklığı artmaktadır.

 

Taşma tip idrar kaçırma: Hasta idrarını hissetmeden kendiliğinden bir miktar sızıntı şeklinde istemsiz idrar kaçırma şeklidir. Geçirilmiş pelvik veya bel cerrahileri sonrası görülebileceği gibi diyabet gibi bazı hastalıkların son dönemlerinde de görülebilir. Bu tipte hasta idrarını hiç hissetmez ve devamlı taşma şeklinde kaçar. Asıl sorun mesanenin idrar yapan kasının çalışmamasından kaynaklanmaktadır.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız