ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

Kapalı-Açık Prostat Ameliyatı

Prostat ameliyatında açık ve kapalı ameliyat nedir?

İyi huylu prostat büyümesi için yapılan ameliyat tekniklerinde öncelikle açık ve kapalı (endoskopik) teknikler olarak ikiye ayrılır. Prostat ameliyatında amaç prostatın adenom denilen iç dokusunu boşaltıp kapsül denilen dış kısmını bırakmaktır. Hastalar arasında yanlış bilinen durum açık ameliyatta prostatın tamamen dış kısmı ile beraber çıkartıldığı olmakla beraber aslında hem açık hemde kapalı ameliyatta prostat kapsülü korunur.

Açık ameliyatta hastanın göbek altından 10-12cm arası kesi ile cilt, cilt altı kaslar ve idrar torbası kesilerek prostata ulaşılır. Böylelikle prostatın iç dokusu parmak yardımı ile çıkartılır. Daha sonra açılan mesane kapatılır. Ardından mesaneye hem karından hem de işeme kanalı yoluyla birer kateter konur. Bunların dışında ameliyat bölgesine bir dren yerleştirilir. Hastanın sondası ortalama 7 gün kalır. Hastanın toparlanma süreci endoskopik ameliyatlara göre bir miktar daha zordur.

Kapalı prostat ameliyatları transüretral rezeksiyon, plazmakinetik, bipolar TUR, greenlight lazer ve diod lazer ile yapılan prostat ameliyatları olarak sıralanabilir. Hepsinde ortak özellik hasta spinal (belden aşağı) anestezi ile prostata penis ucundan girilerek vücuda başka delik açılmadan ulaşılmasıdır. Sonrasında endoskopik kameralar sayesinde prostat dokusu içerden lazer veya koter yardımı ile boşaltılır ve temizlenir. Ortalama ameliyat sonrası sonda 2-3 gün kalmakta ve hastanın hastanede kalış süresi açık ameliyata göre çok daha kısa olmaktadır. Kapalı ameliyat sonrası hastanın vücudunda delik ve kesi olmadığı için hasta normal yaşantısına çok daha hızlı dönebilmektedir.

İyi huylu prostat büyümesi için yapılan ameliyatlarda seçim hastaya göre değişebildiği için bu teknikler hasta ile doktor arasında konuşularak beklenen fayda ve zarar ihtimalleri anlatılarak karar verilmelidir.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız