ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

Prostat Büyümesi

 

Prostat her erkekte bulunan, mesane (idrar torbası) altında yerleşmiş üretra dediğimiz idrar çıkış kanalını çepeçevre saran bir organdır. Prostat spermin taşınmasını sağlayan sıvının üretiminden sorumlu bir salgı bezidir. Bazı hormonların üretilmesi ve salgılanması görevi de mevcuttur. Büyüklüğü genetiğe, yaşa ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişir.

Prostat neden büyür?

Prostat erkeklerde çoğunlukla 40 yaşından sonra büyümeye başlar. Yaşla beraber hormonal değişiklikler ve çevresel faktörler prostatda büyümeye neden olur. Bu durum işeme şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur.  

 

Sık ilişkiye girmek prostatı büyütür mü?

Prostat büyümesi ile sık cinsel ilişki arasında bir bağlantı yoktur. Masturbasyon sıklığının,  cinsel aktivitenin veya isteğin prostat büyüklüğü üzerine etkisi yoktur

 

Ayakta idrar yapmak prostatı büyütür mü?

Ayakta veya oturarak idrar yapmanın prostatın üzerine etkisi yoktur. Ayakta ve oturarak idrar yapma mesanede idrar bitiminde kalan idrar miktarını etkileyebilir.

 

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

Prostat büyümesi boyutundan bağımsız olarak idrar kanalında yaptığı basıya bağlı olarak işemeye ait belirtiler ile karşımıza gelir.

Prostat büyümesi ile

Sık idrara gitme,

İdrar yaptıktan sonra damlama

İdrar yaparken zorlanma

Kesik kesik idrar yapma

Gece idrara çıkma

İdrarını tam boşaltamama ve ıkınma vb şikayetler ortaya çıkar. Hastalarda bu şikayetlerin sadece bir tanesi olabileceği gibi hepsi birden görülmesi de olabilir.

 

 

Prostat büyümesinin tedavisi nelerdir?

Hastanın şikayetlerindeki yoğunluk ve yaşam kalitesindeki düşüş tedavi seçenekleri arasındaki kararda önemlidir.  Hastanın idrar hızındaki düşüşü ölçen üroflow dediğimiz işeme testi karar vermekte önemli bir yardımcıdır.

İyi huylu prostat büyümesi erken dönemde karşımıza gelmiş ise hastamızı aktif izlem dediğimiz yakın izleme alabiliriz. Orta derecede şikayetleri olan bir hastamıza prostat küçültücü ve prostatı rahatlatıcı bazı ilaç tedavileri uygulamaktayız. İlaç tedavilerinin fayda etmediği ileri şikayetleri olan hastalarımız için ameliyat seçenekleri mevcuttur. İyi huylu prostat büyümesi için açık ve kapalı prostat ameliyat teknikler mevcuttur. Biz Bursa günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde hasta konforunu ön planda tutan kapalı prostat ameliyatı tekniklerini (plazmakinetik, tur-p, prostat lazer ameliyatları) daha çok tercih etmekteyiz.  

 

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız