ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

İdrar Yolları Tıkanıklığı

İDRAR YOLLARI TIKANIKLIĞI HASTALIĞI

Böbrekte oluşan idrar, kanallardan geçerek idrar kesesinde toplanır.Bu biriken idrar da uygun yer ve zamanda da irademiz dahilinde dışarı atılır.Bu olaya Efluks (Normal İdrar Akımı) denir.İdrar akımı sadece yer çekiminin etkisinde değildir.İdrar yolunun her seviyesinde idrarı aşağı doğru iten farklı,düzenli,otomatik ayarlanan basınçlar sistemi  mevcuttur.Ayrıca mesanede  birikenidrarın , işeme anında böbrek yoluna geri kaçmasını önleyen özel  örgün kas sistemi vardır.Bu sisteme üretero trigonal kompleks (ÜTK) adı verilir.UTK  supap gibi çalışır,aşağı geçen idrarın böbrek yoluna geri kaçmasını önler.Eğer idrar tıkanıklık veya UTK yetmezliği nedeniyle  geri kaçacak olur ise Reflu dediğimiz hastalık gelişir.Bu da ilerde böbrek çalışmasını bozar ve hatta yetmezliğine neden olur.

 

Normal idrar oluşumu için;Kalbin iyi çalışması ,damar larımızın sağlıklı olması,tansiyonumuzun normal seyretmesi ve yeteri miktarda sıvı alınması gerekmektedir.İdrar yollarımız sadece idrar akışını sağlayan içi boş su borusu gibi değillerdir,basınca ayarlı ve duyarlı işlev görürler.Böbrek seviyesinde 15 cm su olan basınç üreterde 13.5 cm su,mesanede ise 0-10 cm su civarındadır.Herhangi bir hastalığa bağlı basınç değişikliği muhtelif savunma mekanizmaları ile otomatik olarak idrar yolları tarafından düzenlenir ve  böbreğin düzgün çalışması sağlanır.Ama hastalık tedavi edilmez ise dönüşü olmayan safhaya girilir ki burada son durak böbrek yetmezliğidir.

Herhangi bir neden ile idrar akımı engellenir ise buna karşın böbrek ve idrar yollarında oluşan zararı gidermek için bir dizi basınç  değişimleri olmaktadır.Bu değişikliklerin yarattığı hastalıklara verilen genel ad obstrüktif üropatidir (OÜ yada İdrar yolları tıkanıklığı hastalığı=İYTH)..Demek ki İYTH  tedavisinde  amaç idrarın normal akışını (efluks) sağlamak olmalıdır.

İDRAR YOLLARINDA TIKANIKLIK YAPAN ÖNEMLİ  HASTALIK GRUPLARI

  • İdrar yolu taş hastalığı
  • Yaşlılardaki prostat büyümesi (BPH)
  • Tümörler
  • Enfeksiyon hastalıkları sonu  oluşan darlıklar.
  • Üretero pelvik darlık:Böbrek çıkışı darlığı

BÖBREĞİN TIKANIKLIĞA ÜÇ BASAMAKLI  CEVABI

Böbreklerin tıkanıklığa verdiği yanıt 3 basamakta anlatılabilir

1.Basamak Cevapdrar yolunda artan basınç ,böbrek süzme basıncı olan 35 cm suya kadar artarsa böbrekten PGE2 salgılanır, buda etkili vazo dilatatör(damar genişletici) dir.Bu cevap 2 saat sürer amaç böbreğin kanı temizleme görevinin aksatılmamasıdır. Hasta tedaviye tam cevap verir.

2.Basamak Cevap:İdrar yollarında basınç artmaya devam ederse böbrek kan akımı azalmaya başlar. Bu olay 5 saat sürer. Hasta tedaviye cevap verir.

3.Basamak Cevap:Sonra daha etkili vazo konstrüktör (damar büzücü)olan THROMBOXANE-A2 salgılanır. Renal kan akımı süratle azalır. 24 saatte renal kan akımı’nın %70’e, 72 saatte %50’ye, 6. gün %30’a, 2. haftada %20, 8.haftada%12 olduğu görülmüş.Tedaviye her zaman istenilen yanıt alınamayabilir.

Konunun anlaşılır olması için okurlarımızın ve hastalarımızın idrar yolu tıkanıklığını bir su borusunun tıkanıklığından farklı olduğuna dikkat etmeleri gerekir.İdrar yolu tıkanıklığı tedavisi  bazı kritik seviyelere ulaşılmadan ve belli zamanda yapılmalı.Daha açık örnek vermek gerekirse;Böbrek taşı olan bir hastamız “Tamam hastalığım belli ben bi ara ameliyat olurum veya taşımı kırdırırım” derse yanılgıya düşer.Yukarıdaki bazı basınç ve kan akım  değerleri bu amaçla sunulmuştur.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız