ADRESİMİZ : Zübeydehanım Cad. No :5 Çekirge Osmangazi / Bursa
drtugrulturker@yahoo.com 0 530 323 2249

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde ortaya çıkan bir damar hastalığı olan varikosel, testislerin toplar damarlarındaki genişlemeye verilen isimdir. Toplar damarlardaki genişleme sonucu testisde ısı artışı, toksik madde birikimi ve testisin beslenmesinin bozulması gibi istenmeyen durumlara neden olur. Varikosel bu nedenlerle sperm sayısında ve hareketinde azalmaya neden olabilir. Varikosel zamanla ilerleyen bir damar hastalığıdır ve erkeklerin ortalama %15’inde ortaya çıkmaktadır.

 

Varikosel Nasıl Belirti Verir?

Varikosel erken dönemde bulgu vermez. İleri evrede testisde biriken kanın fazlalığına bağlı olarak testisde ağrıya neden olabilir. Ağrılar genellikle ağır işte çalışanlarda, uzun süreli ayakta kalmakla ve ağır yük kaldırmak gibi durumlarla artar. Günün ierleyen saatlerinde daha fazla görülür. Varikoselin ileri evrelerinde damarlardaki genişleme dışardan fark edilebilir ve hasta karşımıza testiste şişlik olarak başvurabilir. Varikoselin uzun zaman testise hasar vermesi ile testisde küçülmeye neden olabilir ancak bu durumun hasta tarafından fark edilmesi zordur. Hasta çoğu zaman kısırlık nedeniyle doktora başvurduğunda saptanır.

 

Varikosel ve Kısırlık

Erkeklerde kısırlığın sebeplerinin başında varikosel gelmektedir. Kısırlık nedeniyle tarafımıza başvuran erkeklerin ortalama %35’inde varikosel bulunmaktadır. Varikosel sperm sayısında, hareketinde ve yapı olarak normal spermde düşmeye ve bundan dolayı kısırlığa neden olmaktadır. Varrikoselin sperm üzerine olan etkisi süreye ve evresine göre değişmektedir. Hastanın ne kadar ileri evre varikoseli mevcut ise ve uzun süre testisler varikoselin neden olduğu kötü koşullara maruz kalmış ise spermlerin etkilenme riski o oranda artar. Varikoselin tedavisi mikroskobik microcerrahi varikoselektomidir. Varikoselektomi ameliyatı sonrası yaklaşık 3 ay sonra sperm sayısında ve kalitesinde artış görülmeye başlar.

Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

Varikosel tanısı ürolojik fizik muayene ile yapılabilmektedir. Ürolog tarafından gerekli görülmesi halinde testisler için skrotal doppler ultrasonografi isteyebilir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisi mikrocerrahi mikroskobik varikoselektomi ameliyatıdır. Varikoselektomi her varikoseli olan hastaya uygulanmaz. Mutlaka ürolog tarafından belli kriterlere göre ve hasta ile doktorun ameliyat hakkında yarar ve riskleri beraber konuşarak karar verilmelidir.

Copyright 2016 OP. DR. TUĞRUL TÜRKER Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız